Meie lugu

Meie juured ulatuvad tagasi 18. sajandisse, mil ammune esiisa, Teresk, kirikuraamatu ja ristinime järgi Terenti, toimetas oma perega Vana-Sõrmuse talu maadel. Tööd rügati hoolega ja väsimatult, kuid alles 1925.a. eesti aja alguse maareformiga kinnitati Nikita Sõrmuse nimele päriseks 13,6 ha oma maad. Ja veel üks oluline daatum meie ajaloos: aasta 1921, mil pärast Tartu rahu ja Petserimaa Eestiga liitmist anti ka sealsetele elanikele perekonnanimed – nii meist Sõrmused saidki.

Erinevalt eelkäijatest koolitati praegusest peremehest linnainimesest ehitusinsener, kuid kui talu tühjaks jäi ja lagunema hakkas, tuli naasta oma juurte juurde, sest teisiti lihtsalt ei saanud, kui sind seovad auväärne ajalugu, kaunid mälestused ja järjepidevus. Ning siin me nüüd oleme – juba 6. põlv selles meile kallis paigas.

Oleme võtnud südameasjaks kohaliku ehituspärandi – Seto algupärase kindlustalu st. kinnise hooviplaneeringuga palkhoonete, säilitamise. Vahendeid selleks hangib meie MTÜ traditsioonilise talutegevusega: kasvatab tervislikku mahe mustsõstart ja õunu, teeb erinevaid mahlu, käsitöö limonaade, seto taari (e. kalja) ja glögi ning turustab oma tooteid kohalikel laatadel, imearmsates kodukohvikutes ja turismitaludes, kuid tasapisi juba ka kaubanduses. Kuna esimene nn. katsepõld ennast õigustas, istutasime 2018.a sügisel juurde veel 4500 mustsõstra põõsast – seega oleme mustsõstra talu.

Kust on pärit kaubamärk UMA TETTÜ? Mõned aastad tagasi sai oma valmistatud õlle ja siidri sildile kirjutatud “Uma tettü”, kirjakeeles “enda tehtud”.

Meie põhimõte on “Paku teistele sama tervislikku toitu nagu tarbid ise!“ – seega lähtume puhtast loodusest, valmistame ehedaid ja vähese suhkruga naturaalseid jooke s.o. KIMMÄST KRAAMI.

Fotod suguvõsa näidendist "Mito" (2008.a.)